Przeczytaj po polsku
Read in English
Cera tłusta w połączeniu z olejami brzmi jak katastrofa. Kto próbuje zwalczyć olej olejem? Toż to brzmi absurdalnie? Ale czy na pewno? Nie każdy olej jest komedogenny. Dzisiaj porozmawiamy o olejach, zatkanych porach i o tym, który olej najbardziej pasuje do Twojej cery.
Tym razem skupię się na naturalnych olejach takich jak olej kokosowy, olej z oliwek i wielu, wielu innych. Cały czas pracuje nad listą komedogennych substancji i składnikach podrażniających dla każdego typu skóry z osobna, ale to zajmie mi dłuższą chwilę.
OLEJ Z KIEŁKÓW PSZENICY
Zaczniemy od najbardziej komedogennego oleju - Olej z Kiełków Pszenicy w skali od 0 - gdzie zero oznacza brak komedogenności - do 5 - bardzo komedogenny, jest wierzchołkiem góry lodowej i jako jedyny otrzymał notę 5. Sprawdzałam kilka źródeł i wszystkie są zgodne co do tego oznaczenia. Jest to na pewno dobry produkt, pełen witaminy E, kwasów Omega-3 i Omega-6, ale nie jest dobry dla Twojej cery.
Nadal wysoko, ale już trochę niżej jest miejsce 4 na naszej skali - mamy tutaj oleje takie jak Masło Kakaowe, Olej Kokosowy, Masło Kokosowe, Olej Lniany oraz Olej Palmowy
MASŁO KAKAOWE
Kto nie kocha tego masła? Jest pełne kwasów takich jak kwas oleinowy, kwas stearynowy czy kwas linolowy. To dobry emolient, który możesz użyć na rozstępy ciążowe, ale nie na tłustą cerę.
MASŁO/OLEJ KOKOSOWY
Kolejny bardzo popularny składnik w ostatnich latach. Używamy go niemal codziennie - w naszych kuchniach i łazienkach. Ten produkt jest bogaty w tłuszcze nasycone. Niektórzy go kochają, inni nie. Nie polecam tego produktu do tłustej cery, lepiej poradzi sobie z włosami czy nawet oparzeniem słonecznym.
OLEJ LNIANY
Ten olej używany był już w starożytności, nie tylko w kosmetyce. Olej lniany jest pełen kwasów takich jak kwas linolowy czy oleinowy. Jest źródłem Omega-3, Omega-6 i Omega-9. Zostaw ten olej w kuchni lub używaj jej do bardzo suchej skóry, ponieważ cera tłusta może mieć z nim duży problem
OLEJ PALMOWY
Nie jestem fanem tego oleju, głównie z aspektów środowiskowych/społecznych, ale nie zamierzam tutaj się o tym wypowiadać, bo to Twój wybór - nie chce terroryzować Ciebie informacjami o co chodzi z tym całym olejem palmowym, mówiąc krótko jak nie wiesz o co chodzi to pewnie chodzi o pieniądze. Olej ten jest bogaty w witaminę E oraz kwas oleinowy i kwas palmitynowy. Lepiej zadziała na skórze suchej. Szczerze mówiąc unikałabym tego produktu nie tylko w kosmetyce, ale i w jedzeniu, ale pamiętaj - to już Twój wybór.
Przejdźmy do numeru 3 na naszej skali - to takie średniaki, nie są ani bardzo złe, ani bardzo dobre, na pewno są lepsze niż olej z kiełków pszenicy czy np. masło kakaowe. Pod tym numerem znajdziemy produkty takie jak Olej Kukurydziany, Olej z Nasion Bawełny, Olej z Norki, Olej Sojowy oraz Olej z Wątroby Rekina.
OLEJ KUKURYDZIANY
Ktoś tego na serio używa? Mówiąc otwarcie nigdy nie trafiłam na niego w sklepie - nie ważne czy do użytku kosmetycznego czy kulinarnego, chociaż kukurydza to mój wybawca. Bogaty w kwasy linolowy i oleinowy, zawiera również witaminę E. Jest dobry do każdego typu skóry, ale zostaw go lepiej w kuchni i znajdźmy coś lepszego dla twojej cery!
OLEJ Z NASION BAWEŁNY
Kolejny nowy dla mnie składnik, pełen kwasów linolowego, oleinowego, palmitynowego i stearynowego. Znajdziesz w nim również witaminę E. Nałóż go na zniszczone włosy, ale nie na skórę głowy!
OLEJ Z NORKI
I jeszcze jeden nowy dla mnie składnik, który mnie obrzydził, ponieważ nie wierzę, że ktokolwiek go używa. Pozostawmy go norce i przejdźmy do innego produktu, który nada się do Twojej cery.
OLEJ SOJOWY
Mój ulubiony! Oczywiście to była ironia - nie cierpię go ze względu na alergię (chociaż z tego co wiem, nie powinnam mieć alergii na ten składnik, powiedźmy sobie że olej sojowy i słońce sprawiły, że moje dzieci w przyszłości zamiast dostać kolorowankę dostaną długopis i będą się bawić w „połącz kropki”). Możecie go znaleźć w prawie każdym produkcie, nawet do pielęgnacji. Jest pełen kwasów takich jak kwas linolenowy, oleinowy, stearynowy czy kwas palmitynowy. Zawiera lecytynę. Tutaj jest podobna historia jak do oleju palmowego i znowu chodzi o pieniądze.
OLEJ Z WĄTROBY REKINA
Kiedy byłam dzieckiem jadłam tran - nie wiem czemu w Polsce jest to tak promowane „daj dziecku tran albo olej z wątroby rekina, będzie zdrowe, nie przeziębi się”. Olej ten zawiera Omega-3, i lepiej zużyć go w inny sposób niż na twarz.
Numer 2 - jest to lepszy wybór niż powyższe propozycje. Tutaj znajdziemy Olej Migdałowy, Olej z Pestek Moreli, Olej z Awokado, Olej z Baobabu, Olej z Ogórecznika, Olej z Wiesiołka, Olej z Pestek Winogron, Olej z Orzechów Laskowych, Olej z Oliwek (Oliwa), Olej z Pestek Brzoskwini, Olej z Orzechów Arachidowych, Olej z Pestek Dyni, Olej Sezamowy i Olej Tamanu.
OLEJ MIGDAŁOWY
Skupmy się na oleju ze słodkich migdałów, ponieważ jest on bezpieczniejszy dla nas. Jest pełen witaminy A oraz witaminy E, zawiera też kwas linolenowy. Powinien zadziałać na Twojej skórze, ale może być komedogenny.
OLEJ Z PESTEK MORELI
Źródło witamin A, B i E. Bardzo podobny do Oleju z Pestek Brzoskwini
OLEJ Z AWOKADO
Pełen witamin, kwasów i lecytyny. Musisz zmieszać go z innym olejem zanim go użyjesz, zostaw go na kilka dni zanim użyjesz.
OLEJ Z BAOBABU
To bardzo ciekawy olej zawierający witaminy A, E oraz D. Zadziała dobrze na trądzik i blizny potrądzikowe, ale może być komedogenny dla niektórych osób. Ma bardzo długą przydatność.
OLEJ Z OGÓRECZNIKA
Źródło kwasów gamma-linolenowych, zwanych GLA. Użyj go do walki z egzemą, do cery wrażliwej i dojrzałej.
OLEJ Z WIESIOŁKA
Kolejne źródło GLA i kwasów oleinowego i stearynowego, działa podobnie do oleju z ogórecznika - użyj go na egzemę, do cery wrażliwej i dojrzałej
OLEJ Z PESTEK WINOGRON
Ten olej może być używany w kosmetyce i aromaterapii. Zawiera kwas linolowy i witaminy takie jak witamina A, witamina E i witamina D. Skóra dojrzała i młoda polubią go tak samo.
OLEJ Z ORZECHA LASKOWEGO
Kolejny olej bogaty w kwasy takie jak linolowy i oleinowy oraz w witaminy A, B i E. Jest to lepsza opcja dla osób z cerą suchą niż tłustą.
OLEJ JOJOBA
Chyba jeden ze słynniejszych w kosmetyce - zawiera kwas palmitynowy, stearynowy, oleinowy i arachidowy. Znajdziemy w nim witaminy A oraz E. Olej ten powinien podziałać dla każdej cery.
OLEJ Z OLIWEK (OLIWA)
Kolejny dobrze znany w kosmetyce olej. Jest również pełen kwasów takich jak kwas palmitynowy, stearynowy i oleinowy. Ten olej jest również źródłem witaminy E. Jeśli chcesz kupić oliwę zawsze wybieraj Extra Vergin/Virgin, Vergin/Virgin lub Pure, gdzie Extra Virgin jest najmniej przetworzona, a Pure to rafinowany olej.
OLEJ Z PESTEK BRZOSKWINI
Pełen kwasów Omega-6 i Omega-9. Może zostać użyty do cery dojrzałej oraz wrażliwej, również znajduje zastosowanie w aromaterapii. Lepiej zmieszać go z innymi składnikami niż nałożyć czysty olej na cerę.
OLEJ Z ORZECHÓW ARACHIDOWYCH
Kolejny produkt pełen kwasów linolowego, palmitynowego i oleinowego. Powinien podziałać na egzemę i zmiękczyć Twoją cerę. Osobiście za nim nie przepadam.
OLEJEK Z PESTEK DYNII
Ten olej jest bogaty w witaminy takie jak witamina E, witamina B1, witamina B2, witamina A, witamina C, witamina D i witamina B6. Tak jak inne oleje zawiera kwasy oleinowy i palmitynowy.
OLEJ SEZAMOWY
Kwasy linolowy i oleinowy znajdziemy również tutaj. Większość z nas kojarzy go z kuchni azjatyckiej. Może być używany do masażu, włosów oraz cery, ale nadal mamy wiele innych produktów do odkrycia.
OLEJ TAMATNU
Zwany też „beauty leaf oil”. Ten ole zawiera kwas linolowy, oleinowy, stearynowy i palmitynowy. Ma dziwny zapach, ale świetnie zadziała na Twojej cerze.
Numer 1 na naszej skali jest równie dobry jak numer 0. Numer 1 oznacza, że zatkane pory mogą się pojawić, ale to bardzo rzadkie przypadki. W tej granicy znajdziemy takie produkty jak Olej z Nagietka, Olej z Miodli Indyjskiej, Olej z Granatu, Olej z Dzikiej Róży oraz Olej z Rokitnika.
OLEJ Z NAGIETKA
Ten olejek podziała dobrze dla każdego typu cery - bez względu czy masz trądzik czy suchą skórę. Nawet Twoje włosy go pokochają!
OLEJ Z MIODLI INDYJSKIEJ
Olej pełen kwasów linolowego i oleinowego, Omega-3, Omega-6 i Omega-9. Lepiej zmieszać go z innym olejkiem. Posiada właściwości antybakteryjne, ale przy suchej cerze również się sprawdza.
OLEJ Z GRANATU
Nie używaj go jako czystego produktu, zmieszaj z innymi półproduktami - nadal dobrze podziała na trądzik.
OLEJ Z DZIKIEJ RÓŻY
Pełen prowitamin A - PROwitaminy A, a nie witaminy A! Kocham ten olejek z całego serca, ale zazwyczaj kupuje gotowe produkty. Jest pełen kwasu linolowego, kwasów Omega-3 i Omega-6. Działa na egzemę. Rozjaśnia cerę i pomoże na trądzik i blizny potrądzikowe. Dla mnie to jeden z najlepszych wyborów.
OLEJ Z ROKITNIKA
Kilka dni temu natknęłam się na artykuł o tym produkcie. Rokitnik jest porównywany do złota i jest bardzo popularny w Rosji. Pełen w kwasy tłuszczowe i witaminy, świetny produkt na egzemę, trądzik, blizny potrądzikowe i rozstępy ciążowe.
Numer 0 to oleje, które są najbardziej bezpieczne - taki crème de la crème. Dobre jak pozycje spod numeru 1, a nawet lepsze. Tutaj znajdziemy Olejek Arganowy, Olej z Nasion Konopi, Masło Mango, Olej z Krokosza Barwierskiego, Olej Słonecznikowy i Masło Shea.
OLEJEK ARGANOWY
Jeśli powiedziałabym tutaj o całym procesie wytwarzania to pewnie wiele osób przemyślałoby jeszcze raz użycie tego produktu, ale to nadal lepszy wybór niż olej z wątroby rekina czy olej z norki. Chyba nie muszę za wiele o nim mówić, bo każdy dobrze go zna.
OLEJ Z NASION KONOPI
Kolejny pełen w kwasy olej - m.in. Omega-3 i Omega-6. Trądzikowa cera go pokocha, ale nawet z małej buteleczki można korzystać tylko do 4 tygodni. Zmieszaj go z innym olejem np. jojoba, aby przedłużyć jego działanie.
MASŁO MANGO
Znane też jako olej z mango. Podobny do masła kakaowego, ale działa lepiej na trądzik i egzemę. Jeśli kochasz mango, pokochasz i to masło/olej.
OLEJ Z KROKOSZA BARWIERSKIEGO
Pełen w kwasy (oleinowy, palmitynowy, stearynowy i arachidowy) i witaminy A oraz E. Każda osoba z trądzikiem i tłustą cerą powinna go wypróbować. Można go stosować na podrażnioną cerę.
OLEJ SŁONECZNIKOWY
Kolejny kuchenny produkt, podobny do poprzednich - kwasy oleinowy, palmitynowy, stearynowy i linolowy. Zawiera kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6, lecytynę oraz witaminę E. Mimo wszystko wolę go zostawić w kuchni, tam gdzie jego miejsce.
MASŁO SHEA
Ponownie mamy tutaj spotkanie kwasu stearynowego i oleinowego. Mamy tutaj pełną gamę produktów - surowe, organiczne, itd. Zawiera prowitaminę A i witaminę E. Każda cera będzie zadowolona z tego masła, nawet trądzikowa.
Jak możecie zobaczyć nie każdy olej jest zły dla cery mieszanej czy tłustej. Niektóre oleje mogą pomóc na trądzik i blizny potrądzikowe. Zanim jednak je wypróbujesz sprawdź stężenie i czy możesz go użyć osobno czy trzeba go wymieszać z innym olejem/półproduktem.
Tym razem moimi źródłami były: pinterest/beneficialbotalicals, wikipedia.en, zrobsobiekrem.pl.
OLEJ Z KIEŁKÓW PSZENICY
Zaczniemy od najbardziej komedogennego oleju - Olej z Kiełków Pszenicy w skali od 0 - gdzie zero oznacza brak komedogenności - do 5 - bardzo komedogenny, jest wierzchołkiem góry lodowej i jako jedyny otrzymał notę 5. Sprawdzałam kilka źródeł i wszystkie są zgodne co do tego oznaczenia. Jest to na pewno dobry produkt, pełen witaminy E, kwasów Omega-3 i Omega-6, ale nie jest dobry dla Twojej cery.
Nadal wysoko, ale już trochę niżej jest miejsce 4 na naszej skali - mamy tutaj oleje takie jak Masło Kakaowe, Olej Kokosowy, Masło Kokosowe, Olej Lniany oraz Olej Palmowy
MASŁO KAKAOWE
Kto nie kocha tego masła? Jest pełne kwasów takich jak kwas oleinowy, kwas stearynowy czy kwas linolowy. To dobry emolient, który możesz użyć na rozstępy ciążowe, ale nie na tłustą cerę.
MASŁO/OLEJ KOKOSOWY
Kolejny bardzo popularny składnik w ostatnich latach. Używamy go niemal codziennie - w naszych kuchniach i łazienkach. Ten produkt jest bogaty w tłuszcze nasycone. Niektórzy go kochają, inni nie. Nie polecam tego produktu do tłustej cery, lepiej poradzi sobie z włosami czy nawet oparzeniem słonecznym.
OLEJ LNIANY
Ten olej używany był już w starożytności, nie tylko w kosmetyce. Olej lniany jest pełen kwasów takich jak kwas linolowy czy oleinowy. Jest źródłem Omega-3, Omega-6 i Omega-9. Zostaw ten olej w kuchni lub używaj jej do bardzo suchej skóry, ponieważ cera tłusta może mieć z nim duży problem
OLEJ PALMOWY
Nie jestem fanem tego oleju, głównie z aspektów środowiskowych/społecznych, ale nie zamierzam tutaj się o tym wypowiadać, bo to Twój wybór - nie chce terroryzować Ciebie informacjami o co chodzi z tym całym olejem palmowym, mówiąc krótko jak nie wiesz o co chodzi to pewnie chodzi o pieniądze. Olej ten jest bogaty w witaminę E oraz kwas oleinowy i kwas palmitynowy. Lepiej zadziała na skórze suchej. Szczerze mówiąc unikałabym tego produktu nie tylko w kosmetyce, ale i w jedzeniu, ale pamiętaj - to już Twój wybór.
Przejdźmy do numeru 3 na naszej skali - to takie średniaki, nie są ani bardzo złe, ani bardzo dobre, na pewno są lepsze niż olej z kiełków pszenicy czy np. masło kakaowe. Pod tym numerem znajdziemy produkty takie jak Olej Kukurydziany, Olej z Nasion Bawełny, Olej z Norki, Olej Sojowy oraz Olej z Wątroby Rekina.
OLEJ KUKURYDZIANY
Ktoś tego na serio używa? Mówiąc otwarcie nigdy nie trafiłam na niego w sklepie - nie ważne czy do użytku kosmetycznego czy kulinarnego, chociaż kukurydza to mój wybawca. Bogaty w kwasy linolowy i oleinowy, zawiera również witaminę E. Jest dobry do każdego typu skóry, ale zostaw go lepiej w kuchni i znajdźmy coś lepszego dla twojej cery!
OLEJ Z NASION BAWEŁNY
Kolejny nowy dla mnie składnik, pełen kwasów linolowego, oleinowego, palmitynowego i stearynowego. Znajdziesz w nim również witaminę E. Nałóż go na zniszczone włosy, ale nie na skórę głowy!
OLEJ Z NORKI
I jeszcze jeden nowy dla mnie składnik, który mnie obrzydził, ponieważ nie wierzę, że ktokolwiek go używa. Pozostawmy go norce i przejdźmy do innego produktu, który nada się do Twojej cery.
OLEJ SOJOWY
Mój ulubiony! Oczywiście to była ironia - nie cierpię go ze względu na alergię (chociaż z tego co wiem, nie powinnam mieć alergii na ten składnik, powiedźmy sobie że olej sojowy i słońce sprawiły, że moje dzieci w przyszłości zamiast dostać kolorowankę dostaną długopis i będą się bawić w „połącz kropki”). Możecie go znaleźć w prawie każdym produkcie, nawet do pielęgnacji. Jest pełen kwasów takich jak kwas linolenowy, oleinowy, stearynowy czy kwas palmitynowy. Zawiera lecytynę. Tutaj jest podobna historia jak do oleju palmowego i znowu chodzi o pieniądze.
OLEJ Z WĄTROBY REKINA
Kiedy byłam dzieckiem jadłam tran - nie wiem czemu w Polsce jest to tak promowane „daj dziecku tran albo olej z wątroby rekina, będzie zdrowe, nie przeziębi się”. Olej ten zawiera Omega-3, i lepiej zużyć go w inny sposób niż na twarz.
Numer 2 - jest to lepszy wybór niż powyższe propozycje. Tutaj znajdziemy Olej Migdałowy, Olej z Pestek Moreli, Olej z Awokado, Olej z Baobabu, Olej z Ogórecznika, Olej z Wiesiołka, Olej z Pestek Winogron, Olej z Orzechów Laskowych, Olej z Oliwek (Oliwa), Olej z Pestek Brzoskwini, Olej z Orzechów Arachidowych, Olej z Pestek Dyni, Olej Sezamowy i Olej Tamanu.
OLEJ MIGDAŁOWY
Skupmy się na oleju ze słodkich migdałów, ponieważ jest on bezpieczniejszy dla nas. Jest pełen witaminy A oraz witaminy E, zawiera też kwas linolenowy. Powinien zadziałać na Twojej skórze, ale może być komedogenny.
OLEJ Z PESTEK MORELI
Źródło witamin A, B i E. Bardzo podobny do Oleju z Pestek Brzoskwini
OLEJ Z AWOKADO
Pełen witamin, kwasów i lecytyny. Musisz zmieszać go z innym olejem zanim go użyjesz, zostaw go na kilka dni zanim użyjesz.
OLEJ Z BAOBABU
To bardzo ciekawy olej zawierający witaminy A, E oraz D. Zadziała dobrze na trądzik i blizny potrądzikowe, ale może być komedogenny dla niektórych osób. Ma bardzo długą przydatność.
OLEJ Z OGÓRECZNIKA
Źródło kwasów gamma-linolenowych, zwanych GLA. Użyj go do walki z egzemą, do cery wrażliwej i dojrzałej.
OLEJ Z WIESIOŁKA
Kolejne źródło GLA i kwasów oleinowego i stearynowego, działa podobnie do oleju z ogórecznika - użyj go na egzemę, do cery wrażliwej i dojrzałej
OLEJ Z PESTEK WINOGRON
Ten olej może być używany w kosmetyce i aromaterapii. Zawiera kwas linolowy i witaminy takie jak witamina A, witamina E i witamina D. Skóra dojrzała i młoda polubią go tak samo.
OLEJ Z ORZECHA LASKOWEGO
Kolejny olej bogaty w kwasy takie jak linolowy i oleinowy oraz w witaminy A, B i E. Jest to lepsza opcja dla osób z cerą suchą niż tłustą.
OLEJ JOJOBA
Chyba jeden ze słynniejszych w kosmetyce - zawiera kwas palmitynowy, stearynowy, oleinowy i arachidowy. Znajdziemy w nim witaminy A oraz E. Olej ten powinien podziałać dla każdej cery.
OLEJ Z OLIWEK (OLIWA)
Kolejny dobrze znany w kosmetyce olej. Jest również pełen kwasów takich jak kwas palmitynowy, stearynowy i oleinowy. Ten olej jest również źródłem witaminy E. Jeśli chcesz kupić oliwę zawsze wybieraj Extra Vergin/Virgin, Vergin/Virgin lub Pure, gdzie Extra Virgin jest najmniej przetworzona, a Pure to rafinowany olej.
OLEJ Z PESTEK BRZOSKWINI
Pełen kwasów Omega-6 i Omega-9. Może zostać użyty do cery dojrzałej oraz wrażliwej, również znajduje zastosowanie w aromaterapii. Lepiej zmieszać go z innymi składnikami niż nałożyć czysty olej na cerę.
OLEJ Z ORZECHÓW ARACHIDOWYCH
Kolejny produkt pełen kwasów linolowego, palmitynowego i oleinowego. Powinien podziałać na egzemę i zmiękczyć Twoją cerę. Osobiście za nim nie przepadam.
OLEJEK Z PESTEK DYNII
Ten olej jest bogaty w witaminy takie jak witamina E, witamina B1, witamina B2, witamina A, witamina C, witamina D i witamina B6. Tak jak inne oleje zawiera kwasy oleinowy i palmitynowy.
OLEJ SEZAMOWY
Kwasy linolowy i oleinowy znajdziemy również tutaj. Większość z nas kojarzy go z kuchni azjatyckiej. Może być używany do masażu, włosów oraz cery, ale nadal mamy wiele innych produktów do odkrycia.
OLEJ TAMATNU
Zwany też „beauty leaf oil”. Ten ole zawiera kwas linolowy, oleinowy, stearynowy i palmitynowy. Ma dziwny zapach, ale świetnie zadziała na Twojej cerze.
Numer 1 na naszej skali jest równie dobry jak numer 0. Numer 1 oznacza, że zatkane pory mogą się pojawić, ale to bardzo rzadkie przypadki. W tej granicy znajdziemy takie produkty jak Olej z Nagietka, Olej z Miodli Indyjskiej, Olej z Granatu, Olej z Dzikiej Róży oraz Olej z Rokitnika.
OLEJ Z NAGIETKA
Ten olejek podziała dobrze dla każdego typu cery - bez względu czy masz trądzik czy suchą skórę. Nawet Twoje włosy go pokochają!
OLEJ Z MIODLI INDYJSKIEJ
Olej pełen kwasów linolowego i oleinowego, Omega-3, Omega-6 i Omega-9. Lepiej zmieszać go z innym olejkiem. Posiada właściwości antybakteryjne, ale przy suchej cerze również się sprawdza.
OLEJ Z GRANATU
Nie używaj go jako czystego produktu, zmieszaj z innymi półproduktami - nadal dobrze podziała na trądzik.
OLEJ Z DZIKIEJ RÓŻY
Pełen prowitamin A - PROwitaminy A, a nie witaminy A! Kocham ten olejek z całego serca, ale zazwyczaj kupuje gotowe produkty. Jest pełen kwasu linolowego, kwasów Omega-3 i Omega-6. Działa na egzemę. Rozjaśnia cerę i pomoże na trądzik i blizny potrądzikowe. Dla mnie to jeden z najlepszych wyborów.
OLEJ Z ROKITNIKA
Kilka dni temu natknęłam się na artykuł o tym produkcie. Rokitnik jest porównywany do złota i jest bardzo popularny w Rosji. Pełen w kwasy tłuszczowe i witaminy, świetny produkt na egzemę, trądzik, blizny potrądzikowe i rozstępy ciążowe.
Numer 0 to oleje, które są najbardziej bezpieczne - taki crème de la crème. Dobre jak pozycje spod numeru 1, a nawet lepsze. Tutaj znajdziemy Olejek Arganowy, Olej z Nasion Konopi, Masło Mango, Olej z Krokosza Barwierskiego, Olej Słonecznikowy i Masło Shea.
OLEJEK ARGANOWY
Jeśli powiedziałabym tutaj o całym procesie wytwarzania to pewnie wiele osób przemyślałoby jeszcze raz użycie tego produktu, ale to nadal lepszy wybór niż olej z wątroby rekina czy olej z norki. Chyba nie muszę za wiele o nim mówić, bo każdy dobrze go zna.
OLEJ Z NASION KONOPI
Kolejny pełen w kwasy olej - m.in. Omega-3 i Omega-6. Trądzikowa cera go pokocha, ale nawet z małej buteleczki można korzystać tylko do 4 tygodni. Zmieszaj go z innym olejem np. jojoba, aby przedłużyć jego działanie.
MASŁO MANGO
Znane też jako olej z mango. Podobny do masła kakaowego, ale działa lepiej na trądzik i egzemę. Jeśli kochasz mango, pokochasz i to masło/olej.
OLEJ Z KROKOSZA BARWIERSKIEGO
Pełen w kwasy (oleinowy, palmitynowy, stearynowy i arachidowy) i witaminy A oraz E. Każda osoba z trądzikiem i tłustą cerą powinna go wypróbować. Można go stosować na podrażnioną cerę.
OLEJ SŁONECZNIKOWY
Kolejny kuchenny produkt, podobny do poprzednich - kwasy oleinowy, palmitynowy, stearynowy i linolowy. Zawiera kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6, lecytynę oraz witaminę E. Mimo wszystko wolę go zostawić w kuchni, tam gdzie jego miejsce.
MASŁO SHEA
Ponownie mamy tutaj spotkanie kwasu stearynowego i oleinowego. Mamy tutaj pełną gamę produktów - surowe, organiczne, itd. Zawiera prowitaminę A i witaminę E. Każda cera będzie zadowolona z tego masła, nawet trądzikowa.
Jak możecie zobaczyć nie każdy olej jest zły dla cery mieszanej czy tłustej. Niektóre oleje mogą pomóc na trądzik i blizny potrądzikowe. Zanim jednak je wypróbujesz sprawdź stężenie i czy możesz go użyć osobno czy trzeba go wymieszać z innym olejem/półproduktem.
Tym razem moimi źródłami były: pinterest/beneficialbotalicals, wikipedia.en, zrobsobiekrem.pl.
Czy próbowaliście tych produktów? Który chcecie wypróbować?
Jeśli zauważyliście jakiś błąd - dajcie mi znać :) Niestety czas mocno poddał mnie próbie przy tym poście.
Ja jestem posiadaczką olejku z pestek malin. =)
ReplyDeleteI jak się sprawuje?
Deleteczasami z olejami jest jak z tym powiedzeniem "czym się strułeś, tym się lecz". :D fajnie, że opisałaś je wszystkie, notka mega przydatna! :)
ReplyDeleteBardzo ciekawy post i zestawienie olejów. Wiele z nich używałam
ReplyDeleteJa lubię olejek arganowy i jojoba, a masło shea, olejek ze słodkich migdałów i makadamia czy kokosowy to te których unikam. Niestety już sprawdziłam, że mnie zapychają. Super post! Wiele można się nauczyć i na pewno muszę spróbować olejek z dzikiej róży :)
ReplyDeleteNo właśnie nie każdemu to samo będzie pasować. Ten z dzikiej róży polecam - świetny jest :)
DeleteMoim ulubieńcem jest olej ze słodkich migdałów :) Ale chętnie spróbuję też oleju jojoba.
ReplyDeleteThank you for this post. I love jojoba oil. Will check out the others.
ReplyDeletewww.effortlesslady.co
Ja wolę nie kombinować z olejmami przy mojej mieszanej cerze. Próbowałam kończyło się tragicznie :/
ReplyDeleteNie próbowałam i boję się zacząć :D
ReplyDeleteDobrze Cię rozumiem, sama miałam podobnie, ale u mnie podziałało :)
DeleteBo kobiety często mają to do siebie, że - jak podpowiada im logika - tłustą skórę chcą wysuszyć do cna, zapominając, że i taka zasługuje na odpowiednie nawilżenie :)
ReplyDeleteAmazing tips <3
ReplyDeleteThe Fancy Cats
Great review sweetheart...thx for sharing!
ReplyDeleteOlejki nie dla mnie... :)
ReplyDeletepozdrawiam, mikrouszkodzenia.blogspot.com
Coraz bardziej przekonuję się do olejów.
ReplyDeletethanks for this perfect post
ReplyDeleteNEW OOTD post is up
Facebook |Bloglovin |♥Instagram | Lookbook |Google✚
Stay Gold
Ja nie używam olejów :)
ReplyDeletePozdrawiam,
passionsmy.blogspot.com
Super post, ja jestem laikiem, jeśli chodzi o takie rzeczy, a tu mogę konkretnie poczytać i dowiedzieć się co i jak :))
ReplyDeleteCiesze się, że post się przyda :)
DeleteJa kocham oleje w kosmetyce, sama codziennie używam oleju lnianego do twarzy i na włosy :) Bo olej kokosowy się u mnie zdecydowanie nie sprawdził, przesuszał i te sprawy :)
ReplyDeleteOD jakiegoś czasu staram się wprowadzić w pielęgnacji OCM. Używam oleju z czarnuszki, jednak nie znalazłam go w Twoim zestawieniu. Mogłabyś powiedzieć, czy jest on odpowiedni do mieszanej, trądzikowej cery? :)
ReplyDeleteJest kilka olejów, które się nie pojawiły w zestawieniu, ale pewnie z czasem powstanie druga część tego tematu :) Spokojnie możesz go używać, jego komedogenność jest na poziomie 1, czyli jest on dobry dla cery trądzkiowej :)
Deleteniestety nie lubię się z olejami ale fajnie,że Ty stosujesz i jesteś zadowolona ;)
ReplyDeletePrzyznam, że sporo się naszukałam zanim znalazłam odpowiedni :)
Deleteja używam oleje do włosów ,które są w krytycznym stanie
ReplyDeletemypinkdreams3.blogspot.com
Również używałam, teraz dałam sobie spokój, bo niestety migdały i kokos to nie było połączenie dla mnie, ale kto wie, może kiedyś do tego wrócę i może też pojawi się o tym post :)
DeleteRewelacyjny post :) Ja jeszcze nie próbowałam olejków, jednak muszę to zmienić :)
ReplyDeleteDziękuje :)
DeleteOh dear I love the way you have show this..lovely photo my congrats...can we follow each other? If you want follow me I come back
ReplyDelete<3<3<3
To me new post
babaluccia.blogspot.com
bloglovin
nawet nie wiedziałam, że jest az tyle tych olei ;o
ReplyDeleteJa doustnie używam tranu - jednak na lato zawsze robię przerwę, ponieważ tran zawiera dużo witaminy D. A teraz świeci słońce i również pomaga nam wytwarzać witaminę D i nie chcę jej przedawkować, ponieważ jest to szkodliwe dla zdrowia.
ReplyDeleteNa skórę często używam oleju arganowego, bądź kokosowe. Natomiast na włosy tylko kokosowego. U mnie te oleje bardzo dobrze się sprawdzają więc moge je ludziom polecić!
Kokosowy na włosy jest super, ale też nie na każde. Poziom witaminy D najlepiej by było sprawdzać co jakiś czas w laboratorium diagnostycznym, chociaż ostatnio sprawdzałam ceny i no koszt mają ładny :)
DeleteZ olejami "znam" się od dawna i bardzo je lubię :)
ReplyDeleteChyba nie używałam zbyt dużo z tych olei :)
ReplyDeletelondonkidx.blogspot.com
Olej z norki... hmmm ciekawe....
ReplyDeleteMnie on strasznie obrzydził - nie wiem czemu, ale jednak :D
DeleteJako przyszla pani doktor nauczylam sie z chemii ze podobne rozwiazuje podobne jest to zasada przetlumaczylam ja i wiem ze dziwnie to brzmi ale polega to na tym ze jesli mamy wode to ta wode rozpusci woda i takie tam dlatego nie zaskoczylam sie ze nalezy stosowac wlasnie oleje! Ale nie mialam bladego pojecia ze az tyle ich jest jejku! Osobiscie stosuje olej kokosowy do mojej cery i czasami maslo kakaowe ale na pewno wyprobuje reszte! <3
ReplyDeleteBardzo dziekuje za opoznione zyczenia urodzinowe! :D
Versjada
Nie ma za co :) Twoje rozumowanie w sumie ma sporo sensu, to samo jest jeśli chodzi o różne inne substancje :)
DeleteZaciekawił mnie olej z nagietka no i masło mango, które musi ślicznie pachnieć;) A mam cerę mieszaną i często używam oleju lnianego i na szczęście nie robi z nią nic złego, a wręcz przeciwnie, jakoś uspokaja cerę;)
ReplyDeleteJa w ogole praktycznie ich nie używam :)
ReplyDeletemój blog, hooneyyy
Używałam olejek Tamanu punktowo na zmiany, olej jojoba, z pestek arbuza (jeden z najlżejszych olei - polecam) i konopny - wszystkie polubiłam, ale mojej skórze najbardziej spodobał się jednak jojoba :D
ReplyDeleteSkóra lubi sobie wybrać co jej bardziej pasuje :)
DeleteSo mamy oils and benefits!! I didn't know dome of them (like mink oil!) but I usually use coconut butter for my hair or almond oil for my body skin as moisturizer ^-^
ReplyDeletexoxo
Podziwiam cię za tak wyczerpujący wpis. Z pewnością wiele rozjaśnił on w mojej głowie. Mnie różne oleje służyły inaczej, w zależności od stanu skóry.
ReplyDeleteGreat post
ReplyDeleteI have super oily skin
xx
www.sakuranko.com
Świetna opcja ze zmianą języka w poście! :) Jeśli chodzi o oleje, to sama stosuję arganowy i kokosowy w pielęgnacji włosów, natomiast olejek rycynowy na brwi i rzęsy. :)
ReplyDeleteDziękuje, cały czas jeszcze próbuje kombinować, aby ten skrypt ulepszyć. Rycynowy na brwi i rzęsy to klasyka :)
DeleteMam tłustą cerę, ale mimo wszystko używam oleju kokosowego, bo pomógł mi z trądzikiem :)
ReplyDeletebardzo fajny post, niezwykle przydatny, takie jakby zestawienie wszystkich olejów w jednym poście :D Ja najbardziej lubię kokosowy - na włosy i ciało i rycynowy - do paznokci /Karolina
ReplyDeleteDwie Perspektywy Blog [Klik]
Ostatnio jestem zakochana we wszystkich olejkach jakie istnieją <3 ale najbardziej pasuje mi olej jojoba :)
ReplyDeleteja jestem wielką fanką oleju kokosowego :)
ReplyDeleteLista moich ulubionych olejów chyba byłaby baaardzo długa :) Wszystko zależy od aktualnych potrzeb mojej cery. Olej lniany jest ze mną zawsze, tak samo olej kokosowy i rycynowy. To tacy mistrzowie wielozadaniowości :) Ostatnio natomiast króluje olej z pestek malin oraz olej marchewkowy :)
ReplyDeleteFajny post - wszystko w jednym miejscu. Mam cerę raczej normalną (chyba że jej odbije palma, wtedy robi się sucha), więc nie używam zbyt dużo olejów - chyba że miejscowo na suchą skórę oleju z orzechów włoskich. No i oczywiście namiętnie i bez opamiętania oleju kokosowego i oliwy z oliwek ;)
ReplyDelete__________________
pisane-atramentem.blogspot.com
Nie miałam pojęcia, że jest tyle olejów idealnych dla tłustej cery ;)
ReplyDeleteadgam.blogspot.com
Jest ich sporo, ale należy pamiętać, ze cera też lubi mieć "fochy" i olej może być oznaczony jako 0 czy 1 a cera zareaguje jakby było to 5 w tej skali :)
DeleteUwielbiam wszelkie olejki w pielęgnacji zarówno włosów jak i skóry :)
ReplyDeleteNawet nie myślałam, że aż tyle rodzajów olejów jest :)
ReplyDeletehttp://zyciepelnekoloru.blogspot.com/
ciekawa lista, nie sądziłam, że jest ich aż tyle
ReplyDeleteOlej kokosowy jest moim ulubieńcem ale szczerze przyznam, że nie wiedziałam, że jest ich aż tyle! Dodaję do obserwowanych! melodylaniella.blogspot.com
ReplyDeleteJa z olejami tak średnio jestem zaprzyjaźniona, ale planuję to zmienić ;>
ReplyDeleteUwielbiam olej kokosowy! Ale na twarz nie używałam, bardziej włosy/ciało/jedzenie :D
ReplyDeletePrzydatny, merytoryczny post.
Pozdrowienia :)
www.czterydni.pl
This comment has been removed by the author.
ReplyDeleteeh, gapa ze mnie źle przeczytałam i myślałam że to w jednym olejku tyle dobroci ;) ale fakt cera tłusta jest bardzo wybredna
ReplyDeleteGenialne zestawienie, kiedyś jak zaczynałam przygodę z olejowaniem poszukiwałam takiego posta ;)
ReplyDeleteNa pewno wielu osobom się przyda.
kochana! świetny pomysł na posta!
ReplyDeletekażdej z nas się przyda kilka dobrych informacji <3
Dziękuje, mam nadzieje, że coraz więcej takich będzie się tu pojawiać :)
DeleteO matko! Nie spodziewałam się, że istniej aż tyle rodzajów... Ja akurat fanką olejów nie jestem, ale zawsze warto zerknąć na takie zestawienie :)
ReplyDeletePost szalenie przydatny dla kogoś, kto nie ma cery jak ja... czyli dosłownie wszystko powoduje wysyp zaskórników:/
ReplyDeleteAle obszerny post! Ja na szczęście nie mam tłustej cery :)
ReplyDelete>FOXYDIET<
I'm still deciding whether oils are good for my skin. Thanks for sharing!
ReplyDeletewww.samanthamariko.com
Love it! :)
ReplyDeleteStyle For Mankind
Bloglovin
Początkowo miałam obawy odnośnie stosowania olei do twarzy, ale jakoś w zeszłym roku się przełamałam. Od tamtej pory stosowałam mieszanki głównie na bazie olejku arganowego oraz czyste masło kokosowe (mimo faktu, że zalecasz je do włosów, u mnie dobrze się sprawdziło przy cerze mieszanej) :D
ReplyDeleteZapraszam na swojego Bloga Sakurakotoo
Ja przełamałam się przez olejek do twarzy z l'oreal :)
DeleteReally great post. I love to use oils for my skin! You have a wonderful blog, would you like to follow each other?
ReplyDeleteKokosowy jest dla mnie cudowny ;)
ReplyDeleteKinga Dobrowolska–blog
Zapraszam kochani ♥
Mamy właśnie cerę tłustą i trądzikową niestety i ciągle boimy się olejów :/ Musimy w końcu się przełamać :)
ReplyDeletekażdy inaczej reaguje na inny olej, dla cery tłustej też znajdzie się coś odpowiedniego, trzeba tylko popróbować :)ja mam suchą ale wiele składników mi ją zapycha, nie ma na to uniwersalnej recepty
ReplyDeleteNiestety, a szkoda, bo tak byłoby lepiej, jednak tak jak mówisz - trzeba metodą prób i błędów szukać tego jednego :)
DeleteNiestety nie jestem przekonana do olei, teraz w upały to moja cera nawet kremów nie lubi.
ReplyDeleteno i pieknie!! wszystko w jednym miejscu ;D
ReplyDeleteWielkie brawa, widać, że włożyłaś w ten post dużo pracy!
ReplyDeleteOlejek z nasion kakaowca jest rewelacyjny na blizny i rozstępy. Reszty raczej nie próbowałam, jeśli chodzi o twarz, ale skrinuję i będę eksperymentować! :)
Buziaki! x
http://smile-for-me-beautiful.blogspot.com/
Love this post, so informative, always on a lookout for good skin care
ReplyDeleteI've heard/read wonders about some oils but I have to admit that I have a hard time deciding to give them a try :)
ReplyDeleteMY KIND OF JOY
O Jezu, tyle jest tych olejów, że nie ogarniam. Znam może z 5, a tutaj proszę - cała tablica Mendelejewa. Trochę mnie to przeraża, przyznaję :D
ReplyDeleteZnam i stosuje jedynie olej kokosowy i masło shea :) A tu aż tyle tego jest! :)
ReplyDeleteJa walczę z olejem krokoszowym ;)
ReplyDeleteBardzo lubię masło kakaowe :)
ReplyDeleteMogę śmiało powiedzieć, że spadłaś mi z nieba niczym Wikipedia. Super, że opisałaś te wszystkie oleje bo nie ukrywam, że niektóre rzeczy są ciekawe i przydatne. Choć sama przyznam, że zdarzą się i takie, o których dopiero słyszę :o
ReplyDeleteIle informacji w jednym wpisie! Jestem pełna podziwu! Nie wiedziałam nawet ile może być rodzajów oleju :)
ReplyDeletenatural oils are great for the skin. Great post!
ReplyDeletehttp://modaodaradosti.blogspot.hr/
Olej lniany pili moi Rodzice, ja niestety nie mogłam sę na niego przestawić. Smak mi wyjątkowo nie podszedł... ale kiedyś dodałam go sobie do wielkanocnej sałatki i go nie czułam, więc w takiej postaci mogłabym go jeść :) kokosowy chciałabym spróbować, na pewno ma kuszący zapach, a działanie pewnie jeszcze bardziej przyciąga haha. Z oliwą z oliwek jest to samo co z lnianym - smak... podziwiam Włochów, że go lubią, sama chciałam się na niego przestawić. Oliwki lubię, zielone tak, czarne nie, hmm... W każdym razie bardzo ciekawy i użyteczny post, aż go sobie zapiszę! Pozdrawiam :)
ReplyDeleteUwielbiam oleje, lecz nie wiedziałam że jest ich aż tyle. Ciekawy post.
ReplyDelete:*
hm, wiem, że niektóre stosują oleje na twarz, ale u mnie póki co najlepiej się sprawdzają na włosach :) p.s. o połowe tych olei nawet nie słyszałam ;)
ReplyDeleteOj tak, sama używałam oleju lnianego na tłustą cerę i to nie był dobry pomysł. Zapchał mnie niesamowicie, już nie mówiąc jaki armagedon wyprysków spowodował na mojej buzi ;P
ReplyDeleteUżywałam kilku olei samodzielnie np. z awokado, arganowego, jojoba czy z pestek śliwki i w sumie z każdego byłam zadowolona chociaż mają odmienne składy, właściwości:) A mam cerę kapryśną, skłonną do trądziku.
ReplyDelete