Przeczytaj po polsku
Read in English
Cera tłusta w połączeniu z olejami brzmi jak katastrofa. Kto próbuje zwalczyć olej olejem? Toż to brzmi absurdalnie? Ale czy na pewno? Nie każdy olej jest komedogenny. Dzisiaj porozmawiamy o olejach, zatkanych porach i o tym, który olej najbardziej pasuje do Twojej cery.
Tym razem skupię się na naturalnych olejach takich jak olej kokosowy, olej z oliwek i wielu, wielu innych. Cały czas pracuje nad listą komedogennych substancji i składnikach podrażniających dla każdego typu skóry z osobna, ale to zajmie mi dłuższą chwilę.
OLEJ Z KIEŁKÓW PSZENICY
Zaczniemy od najbardziej komedogennego oleju - Olej z Kiełków Pszenicy w skali od 0 - gdzie zero oznacza brak komedogenności - do 5 - bardzo komedogenny, jest wierzchołkiem góry lodowej i jako jedyny otrzymał notę 5. Sprawdzałam kilka źródeł i wszystkie są zgodne co do tego oznaczenia. Jest to na pewno dobry produkt, pełen witaminy E, kwasów Omega-3 i Omega-6, ale nie jest dobry dla Twojej cery.
Nadal wysoko, ale już trochę niżej jest miejsce 4 na naszej skali - mamy tutaj oleje takie jak Masło Kakaowe, Olej Kokosowy, Masło Kokosowe, Olej Lniany oraz Olej Palmowy
MASŁO KAKAOWE
Kto nie kocha tego masła? Jest pełne kwasów takich jak kwas oleinowy, kwas stearynowy czy kwas linolowy. To dobry emolient, który możesz użyć na rozstępy ciążowe, ale nie na tłustą cerę.
MASŁO/OLEJ KOKOSOWY
Kolejny bardzo popularny składnik w ostatnich latach. Używamy go niemal codziennie - w naszych kuchniach i łazienkach. Ten produkt jest bogaty w tłuszcze nasycone. Niektórzy go kochają, inni nie. Nie polecam tego produktu do tłustej cery, lepiej poradzi sobie z włosami czy nawet oparzeniem słonecznym.
OLEJ LNIANY
Ten olej używany był już w starożytności, nie tylko w kosmetyce. Olej lniany jest pełen kwasów takich jak kwas linolowy czy oleinowy. Jest źródłem Omega-3, Omega-6 i Omega-9. Zostaw ten olej w kuchni lub używaj jej do bardzo suchej skóry, ponieważ cera tłusta może mieć z nim duży problem
OLEJ PALMOWY
Nie jestem fanem tego oleju, głównie z aspektów środowiskowych/społecznych, ale nie zamierzam tutaj się o tym wypowiadać, bo to Twój wybór - nie chce terroryzować Ciebie informacjami o co chodzi z tym całym olejem palmowym, mówiąc krótko jak nie wiesz o co chodzi to pewnie chodzi o pieniądze. Olej ten jest bogaty w witaminę E oraz kwas oleinowy i kwas palmitynowy. Lepiej zadziała na skórze suchej. Szczerze mówiąc unikałabym tego produktu nie tylko w kosmetyce, ale i w jedzeniu, ale pamiętaj - to już Twój wybór.
Przejdźmy do numeru 3 na naszej skali - to takie średniaki, nie są ani bardzo złe, ani bardzo dobre, na pewno są lepsze niż olej z kiełków pszenicy czy np. masło kakaowe. Pod tym numerem znajdziemy produkty takie jak Olej Kukurydziany, Olej z Nasion Bawełny, Olej z Norki, Olej Sojowy oraz Olej z Wątroby Rekina.
OLEJ KUKURYDZIANY
Ktoś tego na serio używa? Mówiąc otwarcie nigdy nie trafiłam na niego w sklepie - nie ważne czy do użytku kosmetycznego czy kulinarnego, chociaż kukurydza to mój wybawca. Bogaty w kwasy linolowy i oleinowy, zawiera również witaminę E. Jest dobry do każdego typu skóry, ale zostaw go lepiej w kuchni i znajdźmy coś lepszego dla twojej cery!
OLEJ Z NASION BAWEŁNY
Kolejny nowy dla mnie składnik, pełen kwasów linolowego, oleinowego, palmitynowego i stearynowego. Znajdziesz w nim również witaminę E. Nałóż go na zniszczone włosy, ale nie na skórę głowy!
OLEJ Z NORKI
I jeszcze jeden nowy dla mnie składnik, który mnie obrzydził, ponieważ nie wierzę, że ktokolwiek go używa. Pozostawmy go norce i przejdźmy do innego produktu, który nada się do Twojej cery.
OLEJ SOJOWY
Mój ulubiony! Oczywiście to była ironia - nie cierpię go ze względu na alergię (chociaż z tego co wiem, nie powinnam mieć alergii na ten składnik, powiedźmy sobie że olej sojowy i słońce sprawiły, że moje dzieci w przyszłości zamiast dostać kolorowankę dostaną długopis i będą się bawić w „połącz kropki”). Możecie go znaleźć w prawie każdym produkcie, nawet do pielęgnacji. Jest pełen kwasów takich jak kwas linolenowy, oleinowy, stearynowy czy kwas palmitynowy. Zawiera lecytynę. Tutaj jest podobna historia jak do oleju palmowego i znowu chodzi o pieniądze.
OLEJ Z WĄTROBY REKINA
Kiedy byłam dzieckiem jadłam tran - nie wiem czemu w Polsce jest to tak promowane „daj dziecku tran albo olej z wątroby rekina, będzie zdrowe, nie przeziębi się”. Olej ten zawiera Omega-3, i lepiej zużyć go w inny sposób niż na twarz.
Numer 2 - jest to lepszy wybór niż powyższe propozycje. Tutaj znajdziemy Olej Migdałowy, Olej z Pestek Moreli, Olej z Awokado, Olej z Baobabu, Olej z Ogórecznika, Olej z Wiesiołka, Olej z Pestek Winogron, Olej z Orzechów Laskowych, Olej z Oliwek (Oliwa), Olej z Pestek Brzoskwini, Olej z Orzechów Arachidowych, Olej z Pestek Dyni, Olej Sezamowy i Olej Tamanu.
OLEJ MIGDAŁOWY
Skupmy się na oleju ze słodkich migdałów, ponieważ jest on bezpieczniejszy dla nas. Jest pełen witaminy A oraz witaminy E, zawiera też kwas linolenowy. Powinien zadziałać na Twojej skórze, ale może być komedogenny.
OLEJ Z PESTEK MORELI
Źródło witamin A, B i E. Bardzo podobny do Oleju z Pestek Brzoskwini
OLEJ Z AWOKADO
Pełen witamin, kwasów i lecytyny. Musisz zmieszać go z innym olejem zanim go użyjesz, zostaw go na kilka dni zanim użyjesz.
OLEJ Z BAOBABU
To bardzo ciekawy olej zawierający witaminy A, E oraz D. Zadziała dobrze na trądzik i blizny potrądzikowe, ale może być komedogenny dla niektórych osób. Ma bardzo długą przydatność.
OLEJ Z OGÓRECZNIKA
Źródło kwasów gamma-linolenowych, zwanych GLA. Użyj go do walki z egzemą, do cery wrażliwej i dojrzałej.
OLEJ Z WIESIOŁKA
Kolejne źródło GLA i kwasów oleinowego i stearynowego, działa podobnie do oleju z ogórecznika - użyj go na egzemę, do cery wrażliwej i dojrzałej
OLEJ Z PESTEK WINOGRON
Ten olej może być używany w kosmetyce i aromaterapii. Zawiera kwas linolowy i witaminy takie jak witamina A, witamina E i witamina D. Skóra dojrzała i młoda polubią go tak samo.
OLEJ Z ORZECHA LASKOWEGO
Kolejny olej bogaty w kwasy takie jak linolowy i oleinowy oraz w witaminy A, B i E. Jest to lepsza opcja dla osób z cerą suchą niż tłustą.
OLEJ JOJOBA
Chyba jeden ze słynniejszych w kosmetyce - zawiera kwas palmitynowy, stearynowy, oleinowy i arachidowy. Znajdziemy w nim witaminy A oraz E. Olej ten powinien podziałać dla każdej cery.
OLEJ Z OLIWEK (OLIWA)
Kolejny dobrze znany w kosmetyce olej. Jest również pełen kwasów takich jak kwas palmitynowy, stearynowy i oleinowy. Ten olej jest również źródłem witaminy E. Jeśli chcesz kupić oliwę zawsze wybieraj Extra Vergin/Virgin, Vergin/Virgin lub Pure, gdzie Extra Virgin jest najmniej przetworzona, a Pure to rafinowany olej.
OLEJ Z PESTEK BRZOSKWINI
Pełen kwasów Omega-6 i Omega-9. Może zostać użyty do cery dojrzałej oraz wrażliwej, również znajduje zastosowanie w aromaterapii. Lepiej zmieszać go z innymi składnikami niż nałożyć czysty olej na cerę.
OLEJ Z ORZECHÓW ARACHIDOWYCH
Kolejny produkt pełen kwasów linolowego, palmitynowego i oleinowego. Powinien podziałać na egzemę i zmiękczyć Twoją cerę. Osobiście za nim nie przepadam.
OLEJEK Z PESTEK DYNII
Ten olej jest bogaty w witaminy takie jak witamina E, witamina B1, witamina B2, witamina A, witamina C, witamina D i witamina B6. Tak jak inne oleje zawiera kwasy oleinowy i palmitynowy.
OLEJ SEZAMOWY
Kwasy linolowy i oleinowy znajdziemy również tutaj. Większość z nas kojarzy go z kuchni azjatyckiej. Może być używany do masażu, włosów oraz cery, ale nadal mamy wiele innych produktów do odkrycia.
OLEJ TAMATNU
Zwany też „beauty leaf oil”. Ten ole zawiera kwas linolowy, oleinowy, stearynowy i palmitynowy. Ma dziwny zapach, ale świetnie zadziała na Twojej cerze.
Numer 1 na naszej skali jest równie dobry jak numer 0. Numer 1 oznacza, że zatkane pory mogą się pojawić, ale to bardzo rzadkie przypadki. W tej granicy znajdziemy takie produkty jak Olej z Nagietka, Olej z Miodli Indyjskiej, Olej z Granatu, Olej z Dzikiej Róży oraz Olej z Rokitnika.
OLEJ Z NAGIETKA
Ten olejek podziała dobrze dla każdego typu cery - bez względu czy masz trądzik czy suchą skórę. Nawet Twoje włosy go pokochają!
OLEJ Z MIODLI INDYJSKIEJ
Olej pełen kwasów linolowego i oleinowego, Omega-3, Omega-6 i Omega-9. Lepiej zmieszać go z innym olejkiem. Posiada właściwości antybakteryjne, ale przy suchej cerze również się sprawdza.
OLEJ Z GRANATU
Nie używaj go jako czystego produktu, zmieszaj z innymi półproduktami - nadal dobrze podziała na trądzik.
OLEJ Z DZIKIEJ RÓŻY
Pełen prowitamin A - PROwitaminy A, a nie witaminy A! Kocham ten olejek z całego serca, ale zazwyczaj kupuje gotowe produkty. Jest pełen kwasu linolowego, kwasów Omega-3 i Omega-6. Działa na egzemę. Rozjaśnia cerę i pomoże na trądzik i blizny potrądzikowe. Dla mnie to jeden z najlepszych wyborów.
OLEJ Z ROKITNIKA
Kilka dni temu natknęłam się na artykuł o tym produkcie. Rokitnik jest porównywany do złota i jest bardzo popularny w Rosji. Pełen w kwasy tłuszczowe i witaminy, świetny produkt na egzemę, trądzik, blizny potrądzikowe i rozstępy ciążowe.
Numer 0 to oleje, które są najbardziej bezpieczne - taki crème de la crème. Dobre jak pozycje spod numeru 1, a nawet lepsze. Tutaj znajdziemy Olejek Arganowy, Olej z Nasion Konopi, Masło Mango, Olej z Krokosza Barwierskiego, Olej Słonecznikowy i Masło Shea.
OLEJEK ARGANOWY
Jeśli powiedziałabym tutaj o całym procesie wytwarzania to pewnie wiele osób przemyślałoby jeszcze raz użycie tego produktu, ale to nadal lepszy wybór niż olej z wątroby rekina czy olej z norki. Chyba nie muszę za wiele o nim mówić, bo każdy dobrze go zna.
OLEJ Z NASION KONOPI
Kolejny pełen w kwasy olej - m.in. Omega-3 i Omega-6. Trądzikowa cera go pokocha, ale nawet z małej buteleczki można korzystać tylko do 4 tygodni. Zmieszaj go z innym olejem np. jojoba, aby przedłużyć jego działanie.
MASŁO MANGO
Znane też jako olej z mango. Podobny do masła kakaowego, ale działa lepiej na trądzik i egzemę. Jeśli kochasz mango, pokochasz i to masło/olej.
OLEJ Z KROKOSZA BARWIERSKIEGO
Pełen w kwasy (oleinowy, palmitynowy, stearynowy i arachidowy) i witaminy A oraz E. Każda osoba z trądzikiem i tłustą cerą powinna go wypróbować. Można go stosować na podrażnioną cerę.
OLEJ SŁONECZNIKOWY
Kolejny kuchenny produkt, podobny do poprzednich - kwasy oleinowy, palmitynowy, stearynowy i linolowy. Zawiera kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6, lecytynę oraz witaminę E. Mimo wszystko wolę go zostawić w kuchni, tam gdzie jego miejsce.
MASŁO SHEA
Ponownie mamy tutaj spotkanie kwasu stearynowego i oleinowego. Mamy tutaj pełną gamę produktów - surowe, organiczne, itd. Zawiera prowitaminę A i witaminę E. Każda cera będzie zadowolona z tego masła, nawet trądzikowa.
Jak możecie zobaczyć nie każdy olej jest zły dla cery mieszanej czy tłustej. Niektóre oleje mogą pomóc na trądzik i blizny potrądzikowe. Zanim jednak je wypróbujesz sprawdź stężenie i czy możesz go użyć osobno czy trzeba go wymieszać z innym olejem/półproduktem.
Tym razem moimi źródłami były: pinterest/beneficialbotalicals, wikipedia.en, zrobsobiekrem.pl.
OLEJ Z KIEŁKÓW PSZENICY
Zaczniemy od najbardziej komedogennego oleju - Olej z Kiełków Pszenicy w skali od 0 - gdzie zero oznacza brak komedogenności - do 5 - bardzo komedogenny, jest wierzchołkiem góry lodowej i jako jedyny otrzymał notę 5. Sprawdzałam kilka źródeł i wszystkie są zgodne co do tego oznaczenia. Jest to na pewno dobry produkt, pełen witaminy E, kwasów Omega-3 i Omega-6, ale nie jest dobry dla Twojej cery.
Nadal wysoko, ale już trochę niżej jest miejsce 4 na naszej skali - mamy tutaj oleje takie jak Masło Kakaowe, Olej Kokosowy, Masło Kokosowe, Olej Lniany oraz Olej Palmowy
MASŁO KAKAOWE
Kto nie kocha tego masła? Jest pełne kwasów takich jak kwas oleinowy, kwas stearynowy czy kwas linolowy. To dobry emolient, który możesz użyć na rozstępy ciążowe, ale nie na tłustą cerę.
MASŁO/OLEJ KOKOSOWY
Kolejny bardzo popularny składnik w ostatnich latach. Używamy go niemal codziennie - w naszych kuchniach i łazienkach. Ten produkt jest bogaty w tłuszcze nasycone. Niektórzy go kochają, inni nie. Nie polecam tego produktu do tłustej cery, lepiej poradzi sobie z włosami czy nawet oparzeniem słonecznym.
OLEJ LNIANY
Ten olej używany był już w starożytności, nie tylko w kosmetyce. Olej lniany jest pełen kwasów takich jak kwas linolowy czy oleinowy. Jest źródłem Omega-3, Omega-6 i Omega-9. Zostaw ten olej w kuchni lub używaj jej do bardzo suchej skóry, ponieważ cera tłusta może mieć z nim duży problem
OLEJ PALMOWY
Nie jestem fanem tego oleju, głównie z aspektów środowiskowych/społecznych, ale nie zamierzam tutaj się o tym wypowiadać, bo to Twój wybór - nie chce terroryzować Ciebie informacjami o co chodzi z tym całym olejem palmowym, mówiąc krótko jak nie wiesz o co chodzi to pewnie chodzi o pieniądze. Olej ten jest bogaty w witaminę E oraz kwas oleinowy i kwas palmitynowy. Lepiej zadziała na skórze suchej. Szczerze mówiąc unikałabym tego produktu nie tylko w kosmetyce, ale i w jedzeniu, ale pamiętaj - to już Twój wybór.
Przejdźmy do numeru 3 na naszej skali - to takie średniaki, nie są ani bardzo złe, ani bardzo dobre, na pewno są lepsze niż olej z kiełków pszenicy czy np. masło kakaowe. Pod tym numerem znajdziemy produkty takie jak Olej Kukurydziany, Olej z Nasion Bawełny, Olej z Norki, Olej Sojowy oraz Olej z Wątroby Rekina.
OLEJ KUKURYDZIANY
Ktoś tego na serio używa? Mówiąc otwarcie nigdy nie trafiłam na niego w sklepie - nie ważne czy do użytku kosmetycznego czy kulinarnego, chociaż kukurydza to mój wybawca. Bogaty w kwasy linolowy i oleinowy, zawiera również witaminę E. Jest dobry do każdego typu skóry, ale zostaw go lepiej w kuchni i znajdźmy coś lepszego dla twojej cery!
OLEJ Z NASION BAWEŁNY
Kolejny nowy dla mnie składnik, pełen kwasów linolowego, oleinowego, palmitynowego i stearynowego. Znajdziesz w nim również witaminę E. Nałóż go na zniszczone włosy, ale nie na skórę głowy!
OLEJ Z NORKI
I jeszcze jeden nowy dla mnie składnik, który mnie obrzydził, ponieważ nie wierzę, że ktokolwiek go używa. Pozostawmy go norce i przejdźmy do innego produktu, który nada się do Twojej cery.
OLEJ SOJOWY
Mój ulubiony! Oczywiście to była ironia - nie cierpię go ze względu na alergię (chociaż z tego co wiem, nie powinnam mieć alergii na ten składnik, powiedźmy sobie że olej sojowy i słońce sprawiły, że moje dzieci w przyszłości zamiast dostać kolorowankę dostaną długopis i będą się bawić w „połącz kropki”). Możecie go znaleźć w prawie każdym produkcie, nawet do pielęgnacji. Jest pełen kwasów takich jak kwas linolenowy, oleinowy, stearynowy czy kwas palmitynowy. Zawiera lecytynę. Tutaj jest podobna historia jak do oleju palmowego i znowu chodzi o pieniądze.
OLEJ Z WĄTROBY REKINA
Kiedy byłam dzieckiem jadłam tran - nie wiem czemu w Polsce jest to tak promowane „daj dziecku tran albo olej z wątroby rekina, będzie zdrowe, nie przeziębi się”. Olej ten zawiera Omega-3, i lepiej zużyć go w inny sposób niż na twarz.
Numer 2 - jest to lepszy wybór niż powyższe propozycje. Tutaj znajdziemy Olej Migdałowy, Olej z Pestek Moreli, Olej z Awokado, Olej z Baobabu, Olej z Ogórecznika, Olej z Wiesiołka, Olej z Pestek Winogron, Olej z Orzechów Laskowych, Olej z Oliwek (Oliwa), Olej z Pestek Brzoskwini, Olej z Orzechów Arachidowych, Olej z Pestek Dyni, Olej Sezamowy i Olej Tamanu.
OLEJ MIGDAŁOWY
Skupmy się na oleju ze słodkich migdałów, ponieważ jest on bezpieczniejszy dla nas. Jest pełen witaminy A oraz witaminy E, zawiera też kwas linolenowy. Powinien zadziałać na Twojej skórze, ale może być komedogenny.
OLEJ Z PESTEK MORELI
Źródło witamin A, B i E. Bardzo podobny do Oleju z Pestek Brzoskwini
OLEJ Z AWOKADO
Pełen witamin, kwasów i lecytyny. Musisz zmieszać go z innym olejem zanim go użyjesz, zostaw go na kilka dni zanim użyjesz.
OLEJ Z BAOBABU
To bardzo ciekawy olej zawierający witaminy A, E oraz D. Zadziała dobrze na trądzik i blizny potrądzikowe, ale może być komedogenny dla niektórych osób. Ma bardzo długą przydatność.
OLEJ Z OGÓRECZNIKA
Źródło kwasów gamma-linolenowych, zwanych GLA. Użyj go do walki z egzemą, do cery wrażliwej i dojrzałej.
OLEJ Z WIESIOŁKA
Kolejne źródło GLA i kwasów oleinowego i stearynowego, działa podobnie do oleju z ogórecznika - użyj go na egzemę, do cery wrażliwej i dojrzałej
OLEJ Z PESTEK WINOGRON
Ten olej może być używany w kosmetyce i aromaterapii. Zawiera kwas linolowy i witaminy takie jak witamina A, witamina E i witamina D. Skóra dojrzała i młoda polubią go tak samo.
OLEJ Z ORZECHA LASKOWEGO
Kolejny olej bogaty w kwasy takie jak linolowy i oleinowy oraz w witaminy A, B i E. Jest to lepsza opcja dla osób z cerą suchą niż tłustą.
OLEJ JOJOBA
Chyba jeden ze słynniejszych w kosmetyce - zawiera kwas palmitynowy, stearynowy, oleinowy i arachidowy. Znajdziemy w nim witaminy A oraz E. Olej ten powinien podziałać dla każdej cery.
OLEJ Z OLIWEK (OLIWA)
Kolejny dobrze znany w kosmetyce olej. Jest również pełen kwasów takich jak kwas palmitynowy, stearynowy i oleinowy. Ten olej jest również źródłem witaminy E. Jeśli chcesz kupić oliwę zawsze wybieraj Extra Vergin/Virgin, Vergin/Virgin lub Pure, gdzie Extra Virgin jest najmniej przetworzona, a Pure to rafinowany olej.
OLEJ Z PESTEK BRZOSKWINI
Pełen kwasów Omega-6 i Omega-9. Może zostać użyty do cery dojrzałej oraz wrażliwej, również znajduje zastosowanie w aromaterapii. Lepiej zmieszać go z innymi składnikami niż nałożyć czysty olej na cerę.
OLEJ Z ORZECHÓW ARACHIDOWYCH
Kolejny produkt pełen kwasów linolowego, palmitynowego i oleinowego. Powinien podziałać na egzemę i zmiękczyć Twoją cerę. Osobiście za nim nie przepadam.
OLEJEK Z PESTEK DYNII
Ten olej jest bogaty w witaminy takie jak witamina E, witamina B1, witamina B2, witamina A, witamina C, witamina D i witamina B6. Tak jak inne oleje zawiera kwasy oleinowy i palmitynowy.
OLEJ SEZAMOWY
Kwasy linolowy i oleinowy znajdziemy również tutaj. Większość z nas kojarzy go z kuchni azjatyckiej. Może być używany do masażu, włosów oraz cery, ale nadal mamy wiele innych produktów do odkrycia.
OLEJ TAMATNU
Zwany też „beauty leaf oil”. Ten ole zawiera kwas linolowy, oleinowy, stearynowy i palmitynowy. Ma dziwny zapach, ale świetnie zadziała na Twojej cerze.
Numer 1 na naszej skali jest równie dobry jak numer 0. Numer 1 oznacza, że zatkane pory mogą się pojawić, ale to bardzo rzadkie przypadki. W tej granicy znajdziemy takie produkty jak Olej z Nagietka, Olej z Miodli Indyjskiej, Olej z Granatu, Olej z Dzikiej Róży oraz Olej z Rokitnika.
OLEJ Z NAGIETKA
Ten olejek podziała dobrze dla każdego typu cery - bez względu czy masz trądzik czy suchą skórę. Nawet Twoje włosy go pokochają!
OLEJ Z MIODLI INDYJSKIEJ
Olej pełen kwasów linolowego i oleinowego, Omega-3, Omega-6 i Omega-9. Lepiej zmieszać go z innym olejkiem. Posiada właściwości antybakteryjne, ale przy suchej cerze również się sprawdza.
OLEJ Z GRANATU
Nie używaj go jako czystego produktu, zmieszaj z innymi półproduktami - nadal dobrze podziała na trądzik.
OLEJ Z DZIKIEJ RÓŻY
Pełen prowitamin A - PROwitaminy A, a nie witaminy A! Kocham ten olejek z całego serca, ale zazwyczaj kupuje gotowe produkty. Jest pełen kwasu linolowego, kwasów Omega-3 i Omega-6. Działa na egzemę. Rozjaśnia cerę i pomoże na trądzik i blizny potrądzikowe. Dla mnie to jeden z najlepszych wyborów.
OLEJ Z ROKITNIKA
Kilka dni temu natknęłam się na artykuł o tym produkcie. Rokitnik jest porównywany do złota i jest bardzo popularny w Rosji. Pełen w kwasy tłuszczowe i witaminy, świetny produkt na egzemę, trądzik, blizny potrądzikowe i rozstępy ciążowe.
Numer 0 to oleje, które są najbardziej bezpieczne - taki crème de la crème. Dobre jak pozycje spod numeru 1, a nawet lepsze. Tutaj znajdziemy Olejek Arganowy, Olej z Nasion Konopi, Masło Mango, Olej z Krokosza Barwierskiego, Olej Słonecznikowy i Masło Shea.
OLEJEK ARGANOWY
Jeśli powiedziałabym tutaj o całym procesie wytwarzania to pewnie wiele osób przemyślałoby jeszcze raz użycie tego produktu, ale to nadal lepszy wybór niż olej z wątroby rekina czy olej z norki. Chyba nie muszę za wiele o nim mówić, bo każdy dobrze go zna.
OLEJ Z NASION KONOPI
Kolejny pełen w kwasy olej - m.in. Omega-3 i Omega-6. Trądzikowa cera go pokocha, ale nawet z małej buteleczki można korzystać tylko do 4 tygodni. Zmieszaj go z innym olejem np. jojoba, aby przedłużyć jego działanie.
MASŁO MANGO
Znane też jako olej z mango. Podobny do masła kakaowego, ale działa lepiej na trądzik i egzemę. Jeśli kochasz mango, pokochasz i to masło/olej.
OLEJ Z KROKOSZA BARWIERSKIEGO
Pełen w kwasy (oleinowy, palmitynowy, stearynowy i arachidowy) i witaminy A oraz E. Każda osoba z trądzikiem i tłustą cerą powinna go wypróbować. Można go stosować na podrażnioną cerę.
OLEJ SŁONECZNIKOWY
Kolejny kuchenny produkt, podobny do poprzednich - kwasy oleinowy, palmitynowy, stearynowy i linolowy. Zawiera kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6, lecytynę oraz witaminę E. Mimo wszystko wolę go zostawić w kuchni, tam gdzie jego miejsce.
MASŁO SHEA
Ponownie mamy tutaj spotkanie kwasu stearynowego i oleinowego. Mamy tutaj pełną gamę produktów - surowe, organiczne, itd. Zawiera prowitaminę A i witaminę E. Każda cera będzie zadowolona z tego masła, nawet trądzikowa.
Jak możecie zobaczyć nie każdy olej jest zły dla cery mieszanej czy tłustej. Niektóre oleje mogą pomóc na trądzik i blizny potrądzikowe. Zanim jednak je wypróbujesz sprawdź stężenie i czy możesz go użyć osobno czy trzeba go wymieszać z innym olejem/półproduktem.
Tym razem moimi źródłami były: pinterest/beneficialbotalicals, wikipedia.en, zrobsobiekrem.pl.
Czy próbowaliście tych produktów? Który chcecie wypróbować?
Jeśli zauważyliście jakiś błąd - dajcie mi znać :) Niestety czas mocno poddał mnie próbie przy tym poście.